На 6 декември Българската православна църква и християните почитат Свети Николай, архиепископ Мирликийски, Чудотворец.
Празникът е известен още като Никулден. Честват го всички рибари, моряци, пътешественици и банкери.
Никулден заема важно място в българската празнична традиция, посочва БГНЕС.
Според народните вярвания, когато шестимата братя светци си разделяли света, на Николай се паднали всичките води.
Отредено му било по вода да ходи, кораби да води, по морета ветрове да спира. Той има покровителство над морските бури и урагани. Затова в този ден лодките и корабите не плават в открито море.
Рибарите, моряците и техните семейства участват в тържествената литургия, а след това организират буйни празненства за празника.
На Никулден българите приготвят богата празнична трапеза. Основното ястие на този празник е рибата.
Тя се приготвя по различни начини в различните райони, но винаги от всички риби се отдава предпочитанието на шарана. Смята се, че шаранът е „слугата" на Св. Никола.
Той е жертвената риба на празника заради поверието, че веднъж по време на силна буря в окрито море лодката на светеца била пробита и започнала да се пълни с вода.
Св. Никола се спасил, като извадил от морето шаран и запушил дупката с него. Поради това и празникът понякога го наричат „Рибен Св. Никола".
Никулденската риба трябва задължително да бъде прясно уловена и с люспи. Първата хваната риба на този ден се изяжда от рибарите, печена на самия бряг.
На 6 декември шаранът не е просто гозба, а ритуал – своеобразно жертвоприношение към светеца, благодарност за закрилата в премеждия, надежда за добруване и радост, молитва за здраве и берекет.
Трапезата не се вдига цял ден и до късно през нощта е на разположение на домакини и гости.
Костите на шарана се изгарят, закопават се в земята или се хвърлят в реката.
Българите почитат Св. Николай и като пазител на семейството, жилището и добротата.
Обредността през този ден има и сватбен характер. Момичетата, които ще се омъжват, ходят сутринта на църква, а вечерта играят хоро пред младежите и техните родители, които избират булка.
На Никулден имен ден имат хората, чиито имена са производни или близки до името Николай – Никола, Нейчо, Николина, Николета, Кольо и др.
Освен имен ден и празник на рибарите и моряците, на 6 декември своя професионален празник честват и българските банкери.
Никулден също е и празник на Бургас, който всяка година морският град отбелязва с пищни тържества.