Хърватия подаде молба през 2003 г., получи статут на кандидат през 2004 г., преговорите започнаха през октомври 2005 г, приключиха през декември 2011 г., през март т. г. завърши ратификацията от 27-е страни членки.
Точно в полунощ срещу 1 юли Хърватия ще стане 28-ата членка на Европейския съюз . Днес в цялата страна ще има празненства, концерти и изложби, посветени на това историческо събитие.
Хърватия е втората страна от бивша Югославия , която се присъединява към общността, след Словения през 2004 г. Стрната ще стане 28-та членка на Европейския съюз. Тя е първата, която влиза в ЕС след присъединяването на България и Румъния през 2007 г.
Президентът Иво Йосипович заяви, че Хърватия иска да помогне и на балканските си съседи да станат членове на ЕС и така да бъде постигнато окончателно помирение в региона, който в недалечното минало беше сцена на войни."Да сме заедно в ЕС означава, че всеки по-нататъшен конфликт е безсмислен," заяви Йосипович.
В полунощ от граничния пункт Брегана (на границата със Словения) ще бъде премахната табелата "Митница", която с настъпването на утрешния ден вече няма да съществува, а на границата с Босна и Херцеговина ще бъде поставен надпис "ЕС".
В Загреб гости са представители на 27-те сегашни членки на съюза, президентът на ЕС Херман ван Ромпой, председателят на Европарламента Мартин Шулц и председателят на Европейската комисия Жозе Барозу.
Първият ден на юли ще открие пред гражданите на Хърватия нови перспективи и възможности, отбеляза вчера в парламента премиерът Зоран Миланович . Той напомни, че пътят на Хърватия до ЕС беше дълъг и труден. "Сега вече успехите ни ще зависят само от нас самите", подчерта Миланович. Хърватия подаде молба за членство в ЕС през 2003 г., а официален статут на кандидат получи през 2004. Преговорите за членство започнаха през октомври 2005 и приключиха през декември 2011 с подписването на договора с Брюксел. Ратификацията му от 27-те страни членки завърши през март тази година.
Присъединяването на Хърватия към Европейския съюз няма да реши всичките й проблеми, но страните, които се присъединиха към ЕС преди нея постигнаха голям напредък в икономическо и социално отношение и в реформите. Ползите от присъединяването на Хърватия към ЕС са големи, защото като относително малка страна тя ще бъде на същото ниво като другите и ще участва във взимането на решения, каза Жозе Мануел Барозу пред хърватската обществена телевизия ХТВ.
Първият хърватски еврокомисар за защита на потребителите Невен Мимица подчерта необходимостта от стабилизиране на обществените финанси и бъдещи реформи с цел привличане на инвеститорите и създаване на благоприятен бизнес климат.
Сръбският президент Томислав Николич и премиерът Ивица Дачич са в Загреб по повод присъединяването. Македонският президент Георге Иванов също е днес и утре на посещение в хърватската столица.