От днес Хърватия е част от Европейската общност. Така Европейският съюз има вече 28 държави, 22 години след обявяването на независимост от бивша Югославия .
Това е първото разширяване на блока след присъединяването на България и Румъния през 2007 г.
Хиляди хървати отпразнуваха събитието на централния площад в Загреб . Точно в полунощ фойерверки и изпълнение на химна на Европа - „Одата на радостта" на Бетовен - отбелязаха официалното влизане на Хърватия в ЕС.„Добре дошли в ЕС", приветства преди това председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу голямото множество в Загреб.
„Тази нощ е историческа. Вие върнахте Хърватия на мястото, което заслужава - в сърцето на Европа", заяви Барозу, след като точно в полунощ бе дадено началото на празненствата.В столицата се събраха 170 официални гости от чужбина - най-вече висши представители от ЕС, от страните членки и от съседни държави. Пристигнаха президентите на Гърция, Италия, Литва, Кипър, Албания и всички републики от бивша Югославия.Президентът на Хърватия Иво Йосипович пък призова своите сънародници да бъдат оптимисти. „Да не оставяме облака на икономическата криза да помрачи нашия оптимизъм. Кризата е предизвикателство и възможност да направим утрешния ден по-добър от днешния", подчерта президентът.Освен в Загреб, празненства имаше в Сплит, Дубровник, Вараждин и Риека.
Пищните празненства минават в сянката на висока безработица, нисък международен кредитен рейтинг и корупция. Хърватия влиза в общността като третата най-бедна страна в съюза, след България и Румъния.
Присъединяването на страната бе предшествано от седем години с трудни реформи.
Страната предаде на трибунала на ООН в Хага над десетина хърватски и босненски военни и политически лидери, обвинени във военни престъпления в бивша Югославия.
От днес се премахват митническите пунктове на границата на Хърватия със Словения и Унгария.
Знамето на Хърватия ще бъде издигнато на официална церемония днес следобед пред сградата на Европейския парламент в Страсбург.
Литва поема за 6 месеца ротационното председателство на Европейския съюз от Ирландия . Тя е първата страна от балтийските държави, която ще председателства съюза.
Новото председателство започва на фона на разширението на ЕС с 28-я член на блока Хърватия.
Приоритетите по време на председателството на Литва ще бъдат постигане на напредък по идеята за банков съюз и по мерките за финансова стабилност на еврозоната; за икономически растеж и нови работни места; намаляване на безработицата сред младите хора и мерки за енергийна независимост.
Повече от 200 различни срещи ще председателства страната, като в тях ще участват 30 хиляди представители.
Председателството на балтийската страна се провежда в Европейската година на гражданите и това обяснява мотото на председателството, изградено на ключовите думи "доверие в Европа", „икономически растеж в Европа" и „отворена Европа" - "За една пораждаща доверие, растяща в икономически план и отворена Европа".По време на председателството на Литва се очаква да бъде отделено внимание и на отношенията на ЕС с Армения, Азербайджан, Беларус, Грузия, Молдова и Украйна.
Украйна очаква именно през литовското председателство да подпише споразумение за свободната търговия с ЕС. През този период се очаква да започнат преговори за подобни споразумения между ЕС и Армения, Грузия и Молдова.