Студент по медицина от София върна 5 000 лева , които били погрешно преведени в сметката му , съобщава БНТ.
Преди дни Мирослав Ангелов решил да погаси частично заема по кредитната си карта с месечна вноска от 50 лева от ПОС-терминал, намиращ се в близка до дома му бензиностанцията.
Служителката от бензиностанцията въвела сумата, после двамата подписали касови бонове и си ги разменили, както изисква процедурата, но никой не обърнал внимание, че е въведено грешно число и така сумата по сметката му е завишена – вместо вноската от 50 лв. и 50 ст. се сдобил с в пъти повече.
Мирослав получил документ, който удостоверява, че е внесъл 5 хиляди лева в сметката си и от този момент нататък парите на практика стават законово негови. Проучване на БНТ показва, че ако някой реши при подобен случай да задържи парите, няма как да бъде принуден да ги върне.
Студентът обаче сторил точно това. Часове по-късно получил обаждане от картовата организация, откъдето му обяснили, че по сметката му е преведена голяма сума и не се поколебал да сигнализира за грешката.
Обяснява, че иначе би ощетил служителката, която я е допуснала.
"Никой не би ги отказал (парите - б.р.), но в крайна сметка реших, че трябва да постъпя хуманно и да се върнат, защото това може би шеще да коства годишната заплата на служителката", обяснява той.
Служителката в бензиностанцията впоследствие дори пропуснала да му благодари, но Мирослав отдава това на стреса, който е изживяла.
След случката обаче студентът установява друг парадокс, който нарича чисто български. – удържат му 50 ст. за трансакцията, която поправя тяхната грешка. Все пак казва, че това няма да го спре да постъпва принципно и занапред.