Преговорите в Турция по проблема с непризнаването на дипломи от български висши училища бяха изключително успешни, но много трудни, каза министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов.
Министърът беше в Турция заедно с президента Росен Плевнелиев по време на официалното му посещение.
На четири нива в Турция поставихме въпроса с непризнаването на дипломи от български висши училища - при президента, премиера, при министъра на образованието и в Съвета по висше образование, заяви Игнатов.
"След тези срещи мисля, че тези 10-11 искания на турския посланик към нашите ректори отпаднаха, остава за изясняване единствено въпросът с посредническите фирми", обясни той.
В тази посока ще има още стъпки, но на първо време от Турция са заявили, че "ще признават дипломите от всеки университет, който не използва посреднически фирми при набирането на студенти". Тези фирми обаче не са свързани с академичната дейност и ако някъде при тях има престъпления - те са престъпления от общ характер, коментира Сергей Игнатов.
Според министъра за България е важно, че съмненията към българското образование са отпаднали и сега ще бъдат пратени покани, за да дойдат в България президентът на Съвета за висше образование на Турция, неговият заместник и турският министър на образованието.
Ще организираме у нас среща със Съвета на ректорите, в която да участват президентът на Съвета за висше образование на Турция и неговият заместник. На тази среща ще се решава въпросът с посредническите фирми, уточни министър Игнатов.
"Сигурен съм 80 процента, че ще има решение университетите да декларират, че, след като фирмите са докарали студенти от Турция в България и те са се записали, няма да имат повече комуникации", заяви той.
Както е известно, броят на турските студенти в България през последните години е нараснал значително. Преди 5 години те са били около 4000, а през тази година са вече 6494.
В отговор на въпроси министър Игнатов заяви, че няма никакви основания да се анулира последният конкурс за проекти към фонда "Научни изследвания" при МОМН по повод на подобно искане на учени от БАН.
В отговор на информацията, че има подписи на над 1200 учени с възражения към последната сесия на фонда, Игнатов посочи, че всеки има право да се подписва и добави, че учените са подведени. "Те, ако знаеха само една малка част от това, което аз зная, но не мога сега да кажа, защото нещата са в прокуратурата, ще се почувстват неудобно", коментира образователният министър.
Попитан дали става въпрос за бившия член на изпълнителния съвет на фонд "Научни изследвания" проф. Мирослава Кортенска, Сергей Игнатов отговори, че "учените са подведени от човек, който хвърля думи и охулвания в пространството, които нямат никаква подплата".
Той напомни, че идват избори и е "започнала една клюкарска кампания от страна на г-жа Кортенска, има четири дела, заведени срещу нея и е сезираната Благоевградската прокуратура, става дума за много кокошкарски неща". Попитан за какво са делата, министър Игнатов заяви, че ако има право, ще го съобщи на комисията.