Великобритания не се страхува , че българи масово ще емигрират в страната след края на 2013 година, когато изтича срокът за забраната румънските студенти. Това каза пред БНТ британския посланик Джонатан Алън. Той обаче не отрече, че в страната му има политически партии, които се страхуват от това. Алън отчете, че България е отбелязала напредък по отношение на реформата в съдебната система и в разкриването на организираната престъпност.
"Мисля, че сега има много напредък в България в области като организираната престъпност, съдебната система, но има още работа. Българските власти трябва да правят това, което е добре за България, а не само защото Брюксел го изисква".
Относно ситуацията около избора на конституционен съдия посланикът изрази увереност, че депутатите в парламента скоро ще номинират кандидат. "Не виждам проблем в това, че нещата се бавят, за да се избере най-добрият кандидат".
Посланикът на Великобритания отказа да коментира референдума за ядрената енергетиката у нас с думите: "Дипломатите никога не коментират избори и референдуми. За разлика от България, ние провеждаме често референдуми".
В същото време британските медии продължават да бистрят страховете от предстоящото отпадане на трудовите ограничения. "Около 250 хиляди имигранти от Българи и Румъния може да влязат във Великобритания през следващите пет години, след като европейските трудови ограничения паднат в края на 2013 година. Експерти обаче посочват, че „е почти невъзможно” да се знае колко точно хора ще изберат графство Съсекс след промяната на правилата, пише британското издание „Аргъс”.
По този повод изпълнителният директор на благотворителна организация в град Брайтън заяви, че имигрантите от България и Румъния без осигурен дом или гарантирана работа трябва да стоят настрана от града. „Ако нямат работа или подслон, правителството би трябвало да им каже да не идват. А ако дойдат, ще се опитаме да ги преориентираме и да им помогнем по най-добрия начин”, заяви Анди Уинтър.
„Факт е обаче, че тук ситуацията за хората без дом и работа е много тежка. Улиците не да павирани със злато”, предупреждава още Уинтър. Брайтън и Хоув вече са популярни дестинации за чуждестранните работници, като 15,1% от населението на градовете е дошло от други страни. Според наличните данни всяка година в Брайтън пристигат близо 4000 имигранти.