Имигрантите, които търсят облагите за безработни във Великобритания ще бъдат изправени пред по-строги правила. Това заяви премиерът на Великобритания Дейвид Камерън в реч в Ипсуич, предаде БиБиСи.
Имигрантите ще загубят помощите след шестия месец, освен ако не се установи, че „наистина търсят работа" на пазара на труда, подчерта Камерън.
Въпреки предприетата от Консервативната партия антимиграционна политика, торите не успяват да намалят изоставането си от лейбъристите в провежданите обществени допитвания. Припомняме, Камерън заяви преди време, че партията, ако спечели следващите парламентарни избори ще организира референдум през 2017 година за бъдещето членство в ЕС.
Камерън критикува лейбъристите за твърде „меката" миграционна политика, водена от тях по време на техния кабинет и добави, че мерките са предназначени да осигурят на хората „правилните причини".
В речта си в Ипсуич премиерът изтъкна, че има „дълбоки опасения, че някои хора мога да дойдат и да се възползват от нашата щедрост без да допринесат с нещо за страната".
„Тези притеснения не са само легитимни, те са правилни и основно задължение е на всеки политик да се обърне към тях", допълни той.
Не можем да спрем премахването на контролните мерки. Но ние можем да направим така, че тези, които идват от ЕС или по-далеч да допринесат за нашата страна, а не само да са привличани от ползите на системата или да използват нашите обществени услуги, поясни Камерън.
Той заяви, че имигрантите в бъдеще ще бъдат предмет на пълни проверки дали отговарят на условията и изисквания за търсене на работа и ако не успеят да покрият мерките ще изгубят всички социални помощи.
И като имигрант, ние само ще ви предоставим шест месеца като човек, който търси работа и се възползва от облагите. След това помощите ще бъдат орязани, освен ако не докажете, че имате реален шанс да си намерите работа, каза той.
Камерън заяви, че ще бъдат въведени промени в здравната система.
Имигрантите ще трябва да влизат в изчаквателни списъци за най-малко две години по отношение получаването на общинско жилище. Според плановете градските съвети ще трябва да въведат и тестове за имигрантите за предоставяне на жилище.
Лейбъристите предупредиха от своя страна, че системата може да пропадне и призоваха консерваторите да намалят риториката.
Имигрантите от Европейската икономическа зона - членовете от ЕС плюс Исландия, Лихтенщайн и Норвегия - в момента трябва да показват, че имат „основателна възможност" да си намерят работа, за да получават помощи за безработни повече от шест месеца.
От „Даунинг стрийт" подчертаха, че сега имигрантите ще срещата по-строги условия, които ще определят дали имат „реалистичен проект" за получаване на работа, като един от критериите ще бъде да говорят английски език.
От британския кабинет не предоставят данни за използваните от имигрантите облаги, въпреки че данни на DWP показват, че 17% от трудоспособните британци се възползват от държавна помощ, в сравнение със 7% от чужденците.
„Не можем да имаме култура на нещо за нищо", смята Камерън.
Ограниченията за българи и румънци за работа във Великобритания ще бъдат премахнати от следващата година.
Британската медия съобщава, че от присъединяването на България и Румъния към ЕС през 2007 година българи и румънци могат да живеят във Великобритания, могат да работят чрез работно разрешително или като самонаети лица, също като сезонни работници.
Според Националния статистически център на Великобритания през юли 2012 година е имало 94 хиляди румънци и 47 хил. българи във Великобритания.
След премахване на съществуващия контрол българите и румънците, които искат да работят във Великобритания, ще имат право на социални помощи и други обществени облаги като другите чужденци от ЕС.
Само преди няколко дни стана ясно, че Великобритания възнамерява да наложи задължителни биометрични данни за имигрантите и снемане на отпечатъци.