Броени дни преди Никулден проверихме дали и тази година дори традиционните за България риби са внесени от чужбина. И дали екзотичните риби ще изместят шарана.
Тази година и морето, и магазините са по-щедри на риба. Невижданото от години изобилие на паламуд, сафрид и чернокоп свали цената не само на черноморските риби, но и на шарана.
Дни преди Никулден, поне в големите градове, шаранът се продава с лев по-евтино от миналата година. Във Варна празничната риба е 7 лева за килограм. В Бургас цената й е закована на 4,90, но се очаква да падне до 4 лева за килограм.
Сафрид може да си купите и за 3,50, а чернокопът, който миналата година държеше рекордни цени от 12 лева за килограм, сега се продава наполовина. По-евтини са и вносните риби.
След рекордния улов на паламуд през есента рибарите не спират да вадят пълни каси със сафрид и чернокоп. На импровизираната рибна борса на кея в Поморие сафридът се продава направо от лодките за 3 лева килограма, чернокопът - за 5. Шаранът също е поевтинял и макар че има голяма конкуренция, си остава предпочитана риба за празника.
Вносители на риба обаче твърдят, че през последните години има тенденция българинът да експериментира с по-разнообразни видове. За ценителите край Бургас е и аквафермата за барамунди - австралийска риба, която тук се отглежда на суша.
„Барамунди е бял вид риба, деликатесно месо, диетично, не е мазна риба и може да се приготви по всякакви начини,” казва Зорница Караманова - ръководител „Аквакултури" в аквафермата.
Екзотичните риби се продават най-вече в столицата и градовете по морето. Цените им са близки до черноморските.
„Риболовът в България е много добре развит в Черно море, както и в сладководните басейни. Така, че българинът винаги предпочита да сложи прясна риба на трапезата си,” смята Любов Георгиева, производител на рибни продукти от Варна.
Според данни на земеделското министерство, половината от рибата, която се предлага на българския пазар, е от родните водоеми - сладководни и солени. Тази година обаче е залагаме твърдо на българската.