Българите почитаме от днес Баба Марта - един от най-тачените български обичаи с хилядолетна традиция, най-вероятно езически. На този празник всеки подарява на близките си специален амулет, наречен мартеница, за здраве и сила през следващата година. Мартениците се изработват само за 1 март, когато според българския народ започва новата стопанска година.
Те се носят или до 9 март - църковния празник на Свети 40 мъченици, или до 25 март - Благовещение. Мартеницата може да се свали и при първото виждане на щъркел, на лястовица, кукувица или на цъфнало дърво.
Интересни са и обичаите у нас, свързани с мартениците. В Разградско сутринта при изгрев слънце всяка домакиня по традиция мята червен плат на едно от плодните дървета в градината, "за да разсмее Баба Марта". В Троянско на 1 март преди изгрев слънце стопанките на всеки дом връзват червена вълна по ключалките на вратите, на овошките, по рогата на добитъка. В Хасковско бабата, която рано преди съмване връзва мартеници на децата от семейството, се облича изцяло в червени горни дрехи.
Дърво мартеница
Дърво мартеница във всеки град по света - такава е инициативата на организацията "Идентичност за България", която се провежда днес - в деня, в на Баба Марта.
Целта на проектът "Мартеница" е древната българска традиция да се превърне в световна емблема на българското, която да работи за положителния образ на България и българските общности по света. Идеята е да се популяризира празника Първи Март, като се украси със символа на живота и плодородието, поне едно дърво в града, в който живеете.
Призивът е да съберете приятели - българи и чужденци - и да запечатате момента със снимка. Така, в този ден, българките общности по света ще се почувстват едно цяло, обединени от старата традиция.
Миналата година в проекта са се включили участници от 11 държави. Инициативата е отразена от над 300 медии на поне 3 езика. В София инициативата започва в 10 часа на езерото "Ариана".