Промяната на климата и предизвиканата от това дълга катастрофална суша е била фатална за цивилизацията на маите, заключават изследователи в проучване, публикувано в четвъртък в САЩ, което потвърждава спорна по-рано хипотеза.
"Възходът и рухването на маите е идеален пример за сложна цивилизация, неспособна да се адаптира към изменението на климата", заяви Джеймс Балдини от катедра "Науки за Земята" в Университета на Дърам във Великобритания, един на съавторите на изследването, публикувано в списание "Сайънс" на 8 ноември.
"Периодите с големи валежи /450-660 г./ увеличават първо производителността на селскостопанските системи на маите, което води до бързото разрастване на населението и свръхексплоатацията на ресурсите", казва изследователят.
"След това климатът става все по-сух, предизвиква изчерпването на ресурси, води до дестабилизация на политическата система и войни, според Джеймс Балдини. Годините на лишения и суша, която продължила близо един век /1020-1100/, решават съдбата на цивилизацията на маите", каза той.
Ролята на изменението на климата в изчезването на цивилизацията на маите вече беше предположена, но тази теория оставаше спорна поради несигурността в познаването на условия.
В новото изследване, учените са в състояние да определят периодите на дъжд и суша през последните 2000 години в региона, населяван от маите - между Мексико, Белиз, Гватемала и Хондурас.
За да направят това, те анализират химичния състав на сталагмити от пещерата Йок Балум в Белиз, която се намира в близост до големи центрове на изчезналата цивилизация.
Read more: http://climate.actualno.com/Klimatichnite-promeni-ubili-maite-news_406384.html#ixzz2BlJasLGF