Русенският окръжен съд потвърди решението на първа инстанция и постанови " УниКредит Булбанк " да върне на русенец 4677 лева, начислени след вдигане на лихвата върху ипотечен кредит, който той взел. Банката ще трябва да плати и 360 лева разходи по делото.
Според Русенския районен съд, който е гледал делото на първа инстанция, "УниКредит Булбанк" без основание е променила методиката, по която има право да увеличава лихвения процент по кредита на Пламен Стоянов, който е взет през 2007 г. за период от 15 години и е в размер на 43 хил. евро.
Решението на Русенския окръжен съд е окончателно и не подлежи на обжалване.
В мотивите за решението съдебният състав с председател Наталия Георгиева посочва, че клаузата, по която е вдигната лихвата, е неравноправна и нищожна, тъй като поставя банката в привилегировано положение по отношение размера на дължимата по кредита лихва в сравнение с това на кредитополучателя.
Става дума за изработена от банката лихвена политика, намерила отражение в приложените към договора условия, върху която страната не е могла да влияе, които са я поставили в неравностойно положение спрямо кредитора, се посочва в мотивите на съда.
Като аргумент в подкрепа на извода за неравноправност се посочва извършената от банката промяна в правилата по определяне на лихвите по кредитите след намесата на Комисията за защита на конкуренцията, съгласно която правото на банката да ги променя съобразно пазарните условия кореспондира на правото на кредитополучателя едностранно да развали договора поради несъгласие с новия размер на лихвата.
С промяната в правилата по определяне на лихвите банката е привела нормата в съответствие с изискванията на Закона за защита на потребителите, но тази промяна не се отнася до периода, в който Пламен Стоянов е взел кредита.
Според първоначалните условия по кредита годишният лихвен процент се определя като сбор от базовия лихвен процент в размер на 6-месечния EURIBOR, респ. 1-месечния, и съответната надбавка. Банката обаче нарушила тази уговорка като променила начина на изчисляване на годишния лихвен процент чрез включването на нов компонент при определяне на базовия лихвен процент с цел запазване стойността на годишния лихвен процент по кредита. Така, макар 1-месечния EURIBOR да е намалял в сравнение с нивото му по последния подписан от страните анекс, банката е получила 4677,68 лв. повече в сравнение със сумата, дължима съобразно споразуменията между страните.