Най-после ще гледаме филм за Георги Калоянчев . Олег Ковачев, Петя Тетевенска и Явор Калоянчев от дълго време насам са подготвяли лентата за рождения ден на големия актьор на 13 януари. Сега обаче тя ще се излъчи в негова памет и затова се казва "Незавършен разговор". Олег поне от осем години се опитва да снима документалистика за титана на иронията и драмата. Проектът му два пъти не успява да "пробие" на сесиите. Колегите му от комисията, в която някога участва и самият Олег, кършат пръсти и се усмихват притеснително. През 2009-а дори призовават "под черта" държавата изцяло да финансира подобна акция за Калата. През лятото на 2011-а Олег най-после навива Явор, по-малкия син на Калата, да започнат приказките, спомените и снимките - в двора на семейната вила.
"За първи път общувах отблизо с Калоянчев в "Най-дългата нощ" през 1966-а. Камерите се въртяха, когато дойдоха да му съобщят, че е станал "народен артист". Само се усмихна и каза: "Е, доживяхме!". Тогава званията се съобщаваха по националното радио на 24 май по обед. Но аз и без това бях наясно кой е Калоянчев. Пред него се мълчеше и се
ставаше на крака - също както пред Апостол Карамитев и Невена Коканова", разказва Олег. По това време той вече е на "ти" със седмото изкуство, макар и на 11. Очаква премиерата на "Рицар без броня", а Въло Радев направо го взима без кастинг в "Най-дългата нощ". И съвсем брутално го изрусява за новата му роля. Олег и досега се шегува, че ако славата го беше споходила толкова рано някъде из Америка, щеше да се отдаде на пороци и наркотици като повечето от тамошните вундеркинди в киното. Но социализмът го спасява от наклонената плоскост. А пък Калоянчев го хвали, че умее дори да импровизира ситуации и реплики, които остават после във филма. По-късно се засичат в зала "Универсиада" на естрадните халтури "Къдрави антени" - малкият участва в скечовете с Калата, Парцалев и Лео Конфорти.
Олег, Петя Тетевенска и Явор започват да обработват материала буквално в деня, в който Калата напуска този свят. Въпреки стреса и мъката бързо пренастройват част от камертона. Петя изважда интервюто си за 85-я рожден ден на Калоянчев. "Тогава отидох у тях - прегръщахме се и плакахме. Той се обясни в любов на своята публика. И тъй като сега искахме за него да говори малко познат човек, поканихме отец Никанор от манастир в Брезнишко. Той е невероятно интересен човек. Дълго време е следвал Калата по петите - истински горещ фен. Неслучайно го нарича "патриарх на българския театър". Според
него той бил като Иван Вазов - както хората се събирали под балкона на народния поет, за да страдат заедно за националната трагедия покрай Ньойския договор, така театралите се жалвали на Калата", коментира Петя.