Около 150-200 души се събраха днес на протест пред Народното събрание. Десетина представители на протестиращите се срещнаха с председателя на парламента Цецка Цачева.
Сред исканията им са промени в Изборния кодекс, които да позволят граждански организации да участват в наблюдението на изборите, обясни пред журналисти председателят на Граждански форум „Промяна” Георги Георгиев, представител на протестиращите. По думите му най-важното сега е да се гарантират честни избори.
Недоволните граждани искат и монополите да бъдат лишени от гарантирана печалба и преференции, съживяване на малкия и средния бизнес, както и незабавна ревизия, след която да бъде казана цялата истина за финансовото положение на държавата и сезирани компетентните органи за виновните и извършените нарушения.
Искаме гражданска квота от експерти на ротационен принцип в регулаторните органи – идеята е на специалистите да се даде право на реализация. Настояваме за още една съществена промяна и в Изборния кодекс - да има 50% мажоритарен вот чрез инициативни комитети с преференциални листи, които да са равнопоставени с кандидатите на партиите.
Това заяви пред медиите в Народното събрание един от водачите на протестите в София Янко Петров, който бе част от заседаващите водачи на протестите в Сливен преди време, предаде БГНЕС. Държавата да субсидира кампанията на тези граждани, както и на партиите - всеки да има медийно време и стартът да е равен за всички, продължи той. Засега нямаме име и структура - предполагам, че на срещата ни тази събота ще има повече яснота. Нека по градовете хората да се самоорганизират за независими кандидати. Не искаме анархия, а ясни правила, за да могат обикновените граждани да влязат в това състезание на идеи, подчерта Петров.
Той посочи, че по отношение на исканията на протестиращите на палатковия лагер до парламента имат солидарна позиция и че не бива да се разцепва изкуствено обществото. Вчера в общия чат, който тече между различните градове, се е стигнало до консенсус всички да се солидаризират с гражданските искания. Мястото на срещата в събота още не е определено – в кой град, в коя зала ще се реши допълнително.
„Този служебен кабинет трябва да е строго независим - да не е свързан с партии, партийни лидери, да няма и хора, приближени до съответните фигури”, препоръча Петров. Наложително е хората в него да са експерти, да имат прокурори и юристи на тяхна страна, за да могат да се правят проверки на това, което е станало. Ако дори и един човек се постави, който е корумпиран и е близък до сегашното статукво, гражданите няма да гласуват абсолютно никакво доверие на кабинета, ще бъде дискредитиран и самият президент, смята той. Служебното правителство първо трябва да стабилизира страната в икономически план и да започнат проверките по министерства, за да излезе истината наяве, е мнението на Янко Петров.