В изявление за вътрешнополитическата обстановка в страната ден след като правителството подаде оставка президентът Росен Плевнелиев заяви, че започва от утре конституционната процедура за излъчване на нов кабинет . Той пое ангажимент това да стане бързо и прозрачно, за да не се стига до блокиране институциите и дестабилизиране на държавата.
Държавният глава даде да се разбере, че не одобрява решението за оставка на премиера Борисов и предупреди, че отказът на основните парламентарни сили да поемат ангажимент за формиране на нов Министерски съвет и запазване на Народното събрание, ще лиши България от работещ парламент, който да се справя с проблемите на гражданите. Призова към запазване на спокойствието и обществения ред в страната и поиска политиците да запазят трезв разум и да не се взимат прибързани решения.
Сметките за ток не зависят от Конституцията
"Правителството си тръгва, проблемите за решаване остават. От протестите на хората срещу високите сметки за ток и монополите до искания за промяна в Конституцията", заяви президентът. Хората трябва да знаят, че Конституцията на България не пречи да се елиминират монополите и че сметките за ток не зависят от Конституцията, а от правилни или погрешни решения в икономиката, добави той.
Плевнелиев повтори тезата си, че след като в целия Европейски съюз гражданите имат право на избор на доставчик на ток и са въведени пазарни, а не монополни цени, това може спокойно да се случи и в България.
"Мерките срещу монополите изцяло зависят от Народното събрание и от правителството, а не от Конституцията. Реалното увеличение на доходите, активните политики срещу бедността и за премахване на монополите могат да се водят само от едно легитимно, избрано от народа правителство", подчерта държавният глава.
Партиите да не абдикират от отговорността си
Росен Плевнелиев заяви, че отговорната позиция на правителството е била да довърши мандата си и посочи, че е бил изненадан от подадената от премиера Бойко Борисов оставка. "Призовах кабинета и партиите преди няколко дни да престанат с лозунгите и да предложат конкретни решения за намаляване на сметките на гражданите, за което те протестират, срещу монополите и за повишаване на прозрачността и ефективността в енергетиката.... Очаквах и призовах за дебат в парламента. Такъв дебат не се състоя, само лозунгите се умножиха", констатира Плевнелиев.
Той обяви, че настоява парламентарните партии не абдикират от отговорността си към гражданите и да продължат своята работа в парламента до приключване на конституционната процедура. "Знам, че този парламент е изчерпал в голяма степен обществената си подкрепа, но във време на трудности трябва да спазим законите, да запазим трезви умовете си и да търсим тези пътища, които ни водят към по-добро, а не към задълбочаване на кризата", каза държавният глава.
Плевнелиев допълни, че до момента основните политически играчи са заявили нежелание да поемат ангажимент за сформиране на ново правителство и допълни: "Нуждаем се обаче от работещ парламент". Той припомни, че евентуално служебно правителство ще работи без Народно събрание и всичко, което изисква законодателни инициативи, не може да бъде осъществено. "Разпускането на Народното събрание означава да отложим решението на голяма част от проблемите, които извадиха българския народ на улицата", предупреди президентът.