Най-малко петима са загинали и повече от 160 са ранени след един от най-тежките индустриални взривове в американската история . Мощна експлозия разруши фабрика за торове в градчето Уест, централен Тексас, докато пожарникари са се борили с пожар, възникнал по-рано същата вечер.
Голяма част от фабриката, както и десетки сгради са разрушени след взрива, избухнал малко преди 20 часа местно време. Според Геофизическия институт на САЩ експлозията е разтърсила земята като трус с магнитуд 2,1 и е чута дори в градче на 70 км северно от Уест.
Свидетели на десетина километра от взрива обясняват как въздушното налягане се е променило и са почувствали взрива "в гърдите си", докато в същото време са падали плочки от тавана и картини от стените. Те са видели гъбообразен облак да се издига от фабриката, подобно на атомен взрив.
Гласът, който стана символ на трагедията, след като беше споделен в социалните мрежи, беше на малко момиченце, чийто баща успява да заснеме взрива с телефона си. Мъжът снима пожара от колата си от разстояние няколкостотин метра, след което се чува взрив и дъщеря му се оплаква, че нищо не чува и го моли да си тръгват.
От официалните записи на спасителните служби става ясно, че голям брой пожарникари са сред пострадалите от експлозиите .
Вестник Dallas Morning News съобщава, че в последния си доклад за безопасност компанията West Fertilizer Co е заявила, че във фабриката няма рискове за пожар или експлозии - въпреки че обявяват, че във всеки един момент складират почти 25 тона безводен амоняк. Трагедията предизвиква дискусия трябва ли да се строят подобни фабрики в непосредствена близост до населени зони.
Датата на взрива предизвика съпоставка с най-голямата индустриална експлозия в американската история, състояла се на 16 април 1947 година в пристанището Тексас Сити, на 150 км южно от Уест. Тогава се взривява кораб, натоварен с 2 300 тона амониев нитрат. Жертвите са повече от 580 души.
Шефът на полицията в Уейко сержант Патрик Суонтън обаче обяснява, че за момента все още не е ясно дали експлозията е злополука или умишлен акт.
Именно заради взривовете в Бостън два дни по-рано, веднага започнаха и медийните сравнения с терористични събития в миналото. Експлозията се случва само ден преди 20-тата годишнина от смъртта на 76 сектанти във фермата Маунт Кармел в Уейко, която се намира на 25 км южно от Уест. На 19 април 1993-та ФБР напада ранчото, обитавано от Дейвид Кореш и последователите му от сектата Клонката на Давид, след почти двумесечна обсада, последвана от серия експлозии и пожар. Друга съпоставка, която самите свидетели правят, е взривът на федералната сграда в Оклахома сити, извършена точно две години по-късно от американския терорист Тимъти Маквей. При инцидентa през 1995-та, при който умират 168 души, е използван експлозив, подобен на произвеждания в Уест. Трета съпоставка е масовото убийство в училището Колумбайн в Колорадо на 20 април 1999-та, когато двама тийнейджъри убиват 12 от съучениците си, след което се самоубиват.
Според професор Джесика Хенри от университета Монклер в Ню Джърси, може да има и друга причина за съвпадението в датите. Хенри обяснява, че 15 април е т.нар. "Ден на данъците" - или крайната дата, в която американците трябва да си плащат задълженията към федералното правителство. Тази дата е много важна за всички вътрешноамерикански терористични групировки, които имат за цел да се борят против правителството, обяснява Хенри.