Ако искате хората да ви харесват, накарайте ги да се чувстват добре . Принципът е елементарен - ако някой ви срещне и ви накара да се почувствате добре заради вашата собствена личност, ще го харесате и ще търсите повод да се срещнете с него отново, за да усетите пак онова приятно чувство от първата среща.
За жалост, тази тактика е рядко използвана, защото хората са концентрирани изцяло върху себе си и околните не ги интересуват. Поставяме желанията и нуждите си преди желанията и нуждите на останалите. И все пак ако някой те харесва, той ще направи всичко възможно, за да те направи щастлив.
Следващите комуникационни трикове ще ви помогнат да се фокусирате върху човека и да го накарате да се чувства добре в кожата си.
Мозъците ни сканират автоматично обстановката и разпознават приятел от враг. Затова, когато срещнете нов познат, старайте се да излъчвате правилните невербални знаци, за да приеме сигнала като приятелски.
Трите важни детайли са веждите, наклона на главата и усмивката.
Има едно движение с веждите, което представлява бързо повдигане и сваляне. Когато хората се доближават едни до други, те правят това неволно и така показват, че са приятелски настроени.
Онова движение, при което леко навеждате главата си от едната на другата страна. Това отново е сигнал, че този човек не е заплаха, защото открива своята каротидна артерия. Тази артерия е основният източник на кръв за мозъка, затова ако бъде засегната по някакъв начин, може да причини сериозни мозъчни травми и дори смърт до няколко минути. Показвайки точно тази част от врата (дори съвсем неосъзнато) е показател, че няма никаква заплаха.
Усмивката изпраща съобщение "Харесвам те”. Когато се усмихнете на някого, те трудно ще сдържат своята усмивка.
А знаете ли, че усмивката отделя малко количество ендорфин в мозъка? Това доставя приятно усещане и, когато се усмихвате, вие се чувствате чудесно. Ето защо се усмихвайте по-често и предизвиквайте чуждите усмивки, за да се чувстват околните по-добре и причината да сте вие.
Когато показвате съчувствие, разкривате, че вниманието е фокусирано върху събеседника ви и вие наистина му обръщате внимание. И, понеже в повечето случаи хората са фокусирани върху себе си, се чувстват много добре ако вниманието е насочено към тях.
Избягвайте да повтаряте дума по дума казаното от събеседника ви, защото папагалстването често звучи пренебрежително или иронизиращо.
Основната формула за съчувственото изказване е "Значи ти...”. Това концентрира вниманието върху другия и избягва вашата личност. Ако се замислите, ще си дадете сметка, че имаме навика често да казваме "Аз разбирам как се чувстваш.” Тогава другият автоматично казва "Не, ти не разбираш как се чувствам, защото ти не си аз.” Именно за избягване на подобни нелепости, ползвайте по-изпитаната "формула” и съсредоточете вниманието си върху другия.
Най-ефективният начин да поласкаете някого е да му позволите сам да го направи. Трябва да сте по-уверени в себе си, когато правите комплимент.
Бенджамин Франклин изследвал човешкото поведение и установил, че ако помоли колега за услуга, той/тя ще го хареса повече, отколкото ако не помоли. Това станало известно като Ефектът на Бен Франклин.
Ако попитате някого за услуга ще го харесате повече, защото ще ви е помогнал. Случаят обаче не е този. Когато молите някого за услуга, ситуацията не се върти около вас, а около този, който ще ви помогне. Но не прекалявайте, защото Бенджамин Франклин казва: "Гостите са като рибите - започват да миришат след три дни” (както и хората, които молят прекалено често за услуги.
Най-важното е да поставите другите преди вас и да пренебрегнете егото си. Говорете с любов и ще получите любов.