Кой друг ако не китайци заявяват намерението си да влязат в Книгата на рекордите Гинес по два параграфа: най-висок небостъргач в света, построен за немислимите 3 месеца! Пусковият срок на Sky City е плануван за края на март 2013 г., когато над град Чангша трябва да се извиси този небесен град. А Поднебесната империя иска неговите 220 етажа и 838 метра височина да са обвити в облаци. Това за 90 дни . Деветдесен дни!
Няма майтап. Конструкторите дават гаранции (любопитно ни е какви са неустойките, ако не ги изпълнят), че ще вдигат по невероятните 5 етажа на ден, за да влязат в плануваните 90 дни. Трудно е да се повярва и дори да си го представим, но строителите са наели чест от инженерите, работили по „Бурж Халифа” (828 м). Освен това става въпрос за същите строители, построили 30-етажен хотел за 15 дни. И да, той все още се държи и е в отлично функционално състояние.
Работа по полагането на основити китайците започват в края на месеца, след като китайските власти дадат зелена светлина.
За разлика от „Бурж Халифа”, небесната кула ще е обитаема в по-голямата си част. Крайната й височина ще е 838 метра, което ще е с 10 м над сегашния рекордьор „Бурж Халифа”.
За изграждането на Sky City ще бъдат използвани невъобразимите 220 000 тона стомана. В града ще могат да живеят 31 400 човека, като се предвиждат жилища за хора с по-малки доходи, както и такива с доста сериозни финансови възможности. Тези жилища ще заемат 83% от общата площ на мега структурата. Останалата част ще е за офиси, училища, болници, магазини и ресторанти. Хората ще се движат нагоре и надолу с помощта на 104 високоскоростни асансьора.
Рекордните цифри не спират дотук. Разпространените в началото 210 дни от китайските медии бяха коригирани на 90 дни за конструиране. За разлика от „Бурж Халифа”, китайският „Небесен град” ще гълта по $1500 на квадратен метър, докато дубайският му конкурент глътна по $15 000 на кв. м. Освен това предприемачите твърдят, че гигантът ще може да устои на земетресение от 9-та степен по Рихтер, както и да устои на пожар „до 3 часа”.
Всичко това е крайно любопитно и със сигурност ще влезе в историята, ако се случи. И ако вчера в Китай не е празнуван аналог на нашия първоаприлски ден на шегата.