Освен смесените породи, в момента трите най-разпространени домашни, породисти кучета у нас, са Джак Ръсел териер, мопс, Йоркшир териер и кокер шпаньол, казва д-р Ранко Георгиев от Централна ветеринарна клиника - София.
Масово отглежданите преди десетина години немски овчарки, колита и сетери, вече почти не се виждат.
При котките най-много са собствениците на т. нар. европейска късокосместа, която виждаме и по улиците, а от породистите животни най-отглеждани са персийските и сиамски котки.
Има тенденция хората да си купуват породата, която е на мода, пример за това е чихуахуа, посочи специалистът. Част от стопаните с по-големи възможности си вземат домашни любимци заради престижа, а някои харесват и искат тази порода, без значение от парите.
За мен като лекар е важно хората да се грижат адекватно за животните, посочи д-р Георгиев.
Като лекари не делим пациентите на луксозни и нелуксозни, еднакво подхождаме и към бенгалското коте и към това, взето от улицата. За съжаление някои хора, които имат големи възможности, не гледат домашните си любимци толкова добре, колкото други, които разполагат с по-скромен бюджет, но осъзнават нуждата от качествена здравна услуга, коментира той.
По думите му в България има развъдници за луксозни котки, каквито са Мейн Куун или бенгалските котки, чиято цена е между 1 500 и 2 500 лева и се предпочитат от по-заможните.
От кучетата тези стопани предпочитат супермалките Йоркшир териери, бойни кучета като Дого Аржентино и кавказки овчарки. Според ветеринаря няма пряка зависимост между цената на животното и необходимите разходи за отглеждането му.
И по-скъпите и по-евтините породи, се гледат по един и същ начин, коментира той.
Отглеждането на домашен любимец е привилегия, а не задължение
Отглеждането на домашен любимец не е задължение, а привилегия, подчерта специалистът. Опитът му го е срещал многократно с хора, които вземат животни от улицата или от приятели, но не са адекватно подготвени, какво би им струвало отглеждането.
Те трябва да са подготвени да поемат и по-сериозни медицински проблеми, посочи д-р Георгиев. По думите на специалиста разходът по обезпаразитяване и ваксинация, преглед и изкъпване, е минимално необходимото, преди да пуснем децата да си играят с новите членове на семейството.
Ако приемем, че животното няма по-сериозен здравословен проблем, първоначалното здравно обезопасяване може да се направи за 80-100 лева, посочи докторът.
За месечните разходи по отглеждането значение има големината на породата, а оттам и необходимото количество храна. Има значение дали отглеждаме чихуахуа или кавказка овчарка, месечните разходи за качествено хранене, обезпаразитяване и правилно отглеждане на домашните кучета са между 50 и 150 лева.
При котките необходимите средства са между 20 и 40 лева на месец, които включват обезпаразитяване, висок клас храна, котешка тоалетна и аксесоари, изчисли специалистът. През последните години се забелязва тенденция към повишаване на броя на кастрираните домашни любимци.
Кастрацията е важна операция, която не е проста, макар и рутинна, в зависимост от кабинета или клиниката, тя може да струва от 50 лева - за мъжки котарак, до 250 лева - за женско куче от едра порода.
Трябва да имаме "едно наум" оставяйки детето в компанията на куче
Няма порода, за която може да се каже 100 процента, че няма да има проблеми при съжителството с деца, отбелязва ветеринарят.
По думите му повечето кучета не обичат малките деца, защото са на тяхното ниво и не ги респектират, често ги дърпат, скубят и щипят. Затова винаги трябва да имаме "едно наум" когато оставяме куче в компанията на дете, посочи той.
Ако трябва обаче да се избере, най-подходящи са класическите породи, селектирани за компаньони на стари хора и деца - лабрадори и голдън ретривъри, както и немските овчарки, на които също може да се разчита.
Вземайки домашен любимец, трябва да знаем, че той живее по-малко от нас и дори да го загубим на 16-18-годишна възраст, това не е като да загубим 18-годишен човек, посочи ветеринарят.
По думите му все повече хора гледат на домашните любимци като част от семейството, любовта и привързаността към тях са не по-малки, отколкото към друг член на фамилията.
За човек, който няма домашен любимец, понякога е трудно да го приеме,
но наистина хората много, много обичат животните си и когато ги загубят, страдат за тях, коментира той.
Основен принцип за кучетата е, че колкото е по-дребна породата, толкова повече живее. Породи като кокер шпаньол, болонка и дакел живеят 15-17 години, докато за по-едрите породи като нюфаундленд, мастиф и санбернар, преклонната възраст е 9-11 години.
От котките най-дълголетни са сиамките, повечето ни пациенти около 20-годишна възраст, са именно от тази порода, каза д-р Георгиев.
По-едрите породи като персийски котки или Мейн Куун - най-едрата порода домашна котка, живеят 10-12 години, посочи специалистът.