Къде се крие Щастието? За всеки един от нас отговорът е различен - за един то е в целувката на любимия човек, за друг - в разходка сред планината, за трети - в покупката на любим предмет. Но няма много или малко щастие, има просто Щастие.
Според експертите доколко ще сме щастливи зависи наполовина от генетичното ни наследство ("предразположение към щастие"), 10% се определят от външните обстоятелства, а останалият ключов фактор е начинът, по който възприемаме действителността около нас.
И така, време е за Щастие
Щастие. Една дума, шест букви, близо 7 милиарда дефиниции - за всеки един жител на планетата. Парите могат да купят щастие - къща, дом, лечение, когато сме болни. Но пътешествениците знаят тайната - новите преживявания осигуряват повече дългосрочно щастие, отколкото трупането на материални придобивки.
Експертите твърдят, че предимствата на пътешествията ни осигуряват шанса да разширим хоризонтите си, да отворим очите и душите си и да видим как различните културите по света приветстват щастието в живота си.
В книгата "Happy" (изд. Вакон) са събрани 55 начина за дефиниция на щастието. Те варират от физическото удоволствие от танца на бразилските карнавали, до включването в общата работа при чилийския ритуал la minga или осъзнаването и приемането на собствената ни преходност, изготвяйки пясъчни мандали в Тибет.
Всички знаем да японската чайна церемония, но знаете ли, че тя има съответствие в етиопската кафеена церемония. Подобно на закат в исляма или джиба в будизма, малката островна нация на Токелау в южния Тихи океан се гордее с ритуала инати - споделяне на дневния улов риба с тези, които са в най-голяма нужда.
А в Бутан измерват успеха не просто чрез печалбите, а чрез брутното национално щастие. Още през 1972 г. новият крал на Бутан, малка будистка държава, разположена на склоновете на Хималаите, решава да наруши общоприетите правила и да замести брутния национален продукт, с брутно национално щастие, като основен показател за развитие на икономиката.
От невръстни ни поучават какво трябва и какво не трябва да правим. Трябва да си мием зъбите и да се държим прилично на вечеря. Трябва да работим усилено и да не се залисваме в мечти. В крайна сметка правилата, ограниченията и страхът какво ще кажат околните, може да поемат контрол над живота ни.
Има само няколко дни в календара, които позволяват на всеки - млад или стар, да се забавлява в настоящето, а Ню Орлиънс предлага може би най-добрият повод: Марди гра (Мазният вторник). 47 дни преди Великден (януари-февруари), това е денят в който можем да нарисуваме лицата си и да подскачаме по улиците като деца, освободени от оковите на правилата.
В Ню Орлиънс, Бразилия, Белгия, Франция и Сенегал, Марди гра е кулминацията на карнавалния сезон. Възприема се като позволение да попрекалиш - с алкохола или с лудориите. Всеки захвърля най-дълбоките си задръжки, грабва момента, за да се маскира, да танцува, да скача, да пее и да се смее.