Отново ни атакуват простудните заболявания. Дните стават по-къси, нощите по-студени. Температурите стават по-ниски, това води бързо до охлаждане на организма.
Кръвоносните съдове се свиват, кръвообращението става по-бавно, лигавицата не работи вече така прецизно. Освен това включеното парно отопление допълнително я изсушава и това улеснява още повече проникването вирусите. Ако и имунната система е отслабнала, това неизбежно води до простуда.
Как се разпространяват причинителите на простудните заболявания ?
Около 200-те различни видове вируси се разпространяват по въздушно-капков път. Това означава, че всяко кихане изпраща навън вируси с голяма скорост, които могат да живеят извън организма до 12 часа. Най-често опасните вируси се предават чрез здрависване или от дръжките на вратите. Когато те попаднат в организма, най-вече чрез лигавицата на носа, нашата имунна система образува специални клетки „пратеници“, които стимулират кръвообращението и активират други клетки. След това започват симптомите - кихане, хрема, кашляне, главоболие, температура и болки в ставите.
Как да се предпазим от заразата?
Най-важното – мийте си често и много грижливо ръцете, особено когато сте пипали дръжки на врата или сте се здрависвали с различни хора. Не използвайте чужди пешкири, особено на болни хора. Хартиените кърпички след употреба трябва веднага да се изхвърлят! Избягвайте контактите с болни хора.
Кога да отидем на лекар?
Когато вдигнем висока температура, тресе ни силно и имаме болки в гърлото или в белите дробове, трябва непременно да отидем на лекар. Посещение при лекар е наложително и тогава, когато след 5 дни настинка състоянието ни не се е подобрило.
Какво помага при първите симптоми?
Почивката и „пазенето на леглото“ са най-доброто лекарство, съветват специалистите. Който е настинал, има нужда от повече течности, отколкото обикновено. При простуда трябва да изпивате минимум 2 литра вода на ден. С нея натрупаните налепи в гърлото се овлажняват и се откъсват по-лесно. Пиенето на много вода и е чудесна превантивна мярка против простуда, чрез него лигавицата на устата и гърлото се поддържа влажна. Полезно е да пиете и чай от лайка, липа или бъз. Много често болките в гърлото са първите признаци за простудно заболяване. Срещу него помагат таблетките за смучене, които облекчават болката и се борят с вирусите. При главоболие и болки в ставите лекарите препоръчват комбинирани лекарства като аспирин комплекс или максигрип.
Спрей за нос може ли да навреди на лигавицата на носа?
Само ако се употребява много седмици или месеци. В такъв случай ще увреди лигавицата на носа. Когато имате хрема, специалистите препоръчват да ползвате препарати, които съдържат декспантенол. Те успокояват лигавицата и това улеснява дишането. Освен това препоръчително е използването на разтвори, които съдържат сол, за промиване на носните кухини, добре е да ги ползвате и профилактично.
С какви домашни средства да се лекуваме?
Експерти от Университета в Копенхаген препоръчват да се увеличава концентрацията с около 30% на витамин С в кръвта, като се консумира много сок от червени боровинки. Витамин С увеличава съпротивителните сили на организма и спомага за по-бързото оздравяване. За да облекчите и освободите дихателните пътища, правете и инхалации в домашна обстановка. Напълнете голям съд с 2 литра вряла вода и сложете вътре една шепа лайка. Завийте главата си с пешкир и дишайте изпаренията в продължение на 10 минути.
Как да подсилим имунната си система?
Най-важни преди всичко са редовното движение или спорт, чрез тях се подобрява кръвообращението и имунните клетки се стимулират. Изследванията показват, че тези, които се занимават с джогинг, имат по-здрава имунна система. Много важен е и достатъчният сън. През есента можете да си купите от аптеката и да взимате профилактично и специални препарати за засилване на имунната система.
Защо е полезна пилешката супа?
Защото съдържа аминокиселината цистеин, която действа против възпалението, освен това и други вещества, които убиват причинителите на заболяването.