Днес е Бъдни вечер - времето на смирение и кротост, на очакването на най-голямото чудо - спасението, което Господ ни дава чрез своя син.
Днес е последният ден преди големия християнски празник Рождество Христово. Честването му започва още от 20 декември, когато е Игнажден. Оттогава до 25 декември коледари обикалят вярващите християни, за да им напомнят и честитят предстоящото чудо - раждането на Христос. Кулминацията на това очакване пък е денят преди Коледа.
На Бъдни вечер трапезата ни е постна. На нея има нечетен брой ястия - 7, 9, 11. Обикновено това са варен боб, леща, сърми, ошав, тиквеник, мед, плодове, ядки и др. Масата се краси и с боговица - прясно изпечен кръгъл хляб. В него се поставя обикновено сребърна пара. Смята се, че в който се падне тя, той ще бъде носител на благоденствие, щастие и радост през годината.
Някъде разстилат слама на пода и слагат на нея софрата в спомен за Витлеемските ясли, в които се е родил Богомладенецът Иисус Христос. Някъде дават на децата запалена свещ, ръчна кадилница с тамян, вино, хляб и ги изпращат до външните врати на дома. Там, с чистите си сърца, те молитвено трикратно произнасят: "Ела, Дядо Господи, да вечеряме." На връщане всички им стават на крака, като да са посрещнали Господа, и децата се обръщат в един глас към възрастните в дома: "Честито Рождество Христово!", а те им отвръщат: "Амин! На многая лета, за много години!".
Преди да започне вечерята на трапезата се поставя паница с варено жито, на което се закрепя запалена свещ. Домашното кандило пред иконата също трябва да се запали, стопанинът или най-малкият чете молитвата Отче наш и прикажда трапезата. Накрая масата се оставя неприбрана, в символ на очаквания гост.
Според християнството Бъдни вечер е нощта на мира и кротоста. Тогава всеки трябва да превъзмогне своята ярост и суровост, да обуздае гордостта си и да смири високомерието си. Бъдни вечер е времето на милостта и никой не трябва да преследва другия с отмъщение за нанесената му обида. Днес настъпва деня на радостта и никой не трябва да причинява печал и скръб. Това е ден на благоволението. В него няма място за жестокосърдечност, защото съвсем скоро сред хората ще слезе самия Бог като равен на тях, за да изкупи греховете им и да им подари спасение.
На Бъдни вечер човек трябва да се помоли и за всичко добро, което иска да има в бъдеще. Според езическите вярвания тогава всяко желание се сбъдва.