Големите производители на електроника като телефони , компютри, таблети използват все по-малко мръсна енергия и вредни вещества при производството им. Проблемът обаче е, че позеленяването не се отразява на доставчиците им, които продължават да работят с опасни за околната среда вещества.
Това се казва в доклад на световната екоорганизация "Грийнпийс" за екологичните практики на големите производители на електронно оборудване.
"Следващото голямо предизвикателство пред компаниите е намаляването на въглеродния им отпечатък", заяви Каси Харел, анализатор на "Грийнпийс".
Според организацията по-голямата част от емисиите на въглероден диоксид, свързани с електронните устройства, се генерират в производствената верига, където се монтират устройствата. Повече емисии се отделят при производството на някои уреди като таблети и смартфони, отколкото при използването им, след като са купени от потребителите.
"Компаниите трябва да работят със своите доставчици за прилагане на по-ефективни производствени процеси и за захранване на веригите за доставки с енергия от възобновяеми източници, а не от изкопаеми горива. По този начин те вече успешно намалиха токсичните материали в електрониката", добави Харел.
В доклада си "Грийнпийс" класира 16 компании от сектора според това колко са екологични. На първо място е индийската корпорация Wipro ("Уипро"). Първото място от "Грийнпийс" обясняват с това, че компанията е поставила стандарти за устойчивост не само в Индия, но и в целия свят. Примерът на корпорацията е важен не само за останалите производители на електроника, но и за индийската икономика, която е една от най-мръсните в света.
Wipro печели най-много точки заради усилията си да използва зелена енергия и застъпничеството си за зелени енергийни политики в Индия. Компанията води и заради политиката си за събиране на електронните отпадъци за рециклиране и за извеждането от употреба на опасните химикали в продуктите си.
На второ място в класацията на "Грийнпийс" е миналогодишният победител HP ("Хюлет - Пакард"). На трето място е производителят на телефони Nokia ("Нокиа"). Компанията се оказва с едно място напред спрямо позицията си през 2011 г. Тайванският производител на компютри Acer ("Ейсър") прави най-голям скок в подреждането и вече е № 4. Друг производител на компютри Dell падна от трето на пето място.