Премиерът Пламен Орешарски обясни, че правителството му има амбицията минималната работна заплата да се повиши до 450 лева, но не сега, а до края на мандата.
"Не може още от утре да се повишат заплатите, не мисля, че и хората го очакват. И аз няма да имам нищо против да ми се увеличи заплатата, но това ще се случва поетапно, ако има такава възможност. Имаме идея в края на мандата минималната работна заплата да стане 450 лева. И след няколко мандата няма да стигнем Германия, Великобритания", категоричен бе той.
По думите му кабинетът има амбицията да намали и пенсионната възраст. Според него обаче засега ще се ограничат с това тя да не се покачва повече.
"За пенсиите - ще се опитаме да възстановим така нареченото "швейцарско правило" - автоматично индексиране на пенсиите", каза още той пред БНТ.
По думите му обществото ни сега се намира в състояние на дезинтегритет и една от първите задачи, които той си поставя, е да работи за по-голяма сплотеност в обществото и за стопиране на нарастващата конфронтация.
"Хората от улицата не могат да се възприемат нито като опозиция, нито като съратници, те са най-активната част от нашето общество, с която трябва да се води диалог", посочи той.
Пламен Орешарски посочи, че е имал едва три дни, за да състави кабинета си."И макар да заявявах, че имам общи намерения, трябваше през тези три дни да говоря с много хора, с някои от които имах неуспешни разговори. Гледал съм професионалните качества на всеки един. Политическата отговорност винаги се носи от парламентарните сили, които подкрепят който и да е в правителството. Грешките се носят винаги персонално", посочи премиерът.
Орешарски за сетен път отрече кабинетът да е обвързан с олигархични кръгове.
"За всеки човек с по-дълга биография може да се твърди, че е имал връзка с една или друга фирма. За мен е важно, че тези хора в момента не са зависими от други компании", коментира той.
Премиерът обяви още, че има шанс да бъде рестартиран проектът АЕЦ "Белене .
"Гледам на АЕЦ „Белене” като на икономика, а не като на политика. Ако той има необходимата ефективност, е редно да се мисли за реализация, ако няма - не си струва. Изборът ни не е напълно свободен, има арбитражен иск, не мога да преценя какви са шансовете на страната ни. Искът е за 2,5 млрд. лева.
Като видя дали по-старите анализи са актуални и към днешна дата, като видя как са се променили анализите за ползване на електроенергия, като видя иска, ще мога да внеса обосновано решение в парламента. Ако решим, че си струва, ще се борим и за инвеститор", обясни той.